Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами.
Допомога по вагітності та пологах, або її ще називають декретні виплати, — це обов’язкова виплата з Пенсійного фонду України, яку отримує кожна жінка при наданні спеціального лікарняного Вагітність і пологи. Отримати виплати можуть як працюючі жінки, так і безробітні. Тож, що таке дородові виплати і як їх отримати.
Право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами відповідно до статті 7 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та пункту 3 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 мають вагітні жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме:
жінки, які служать у Збройних силах, СБУ, Службі зовнішньої розвідки;
- жінки, яких звільнили через ліквідацію підприємства;
- жінки, які перебувають у реєстрі держслужби як безробітні;
- непрацюючі жінки;
- аспіранти, докторанти, клінічні ординатори тощо.
- жінки, зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності, які не беруть участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Допомога, якщо звернення за нею надійшло не пізніше шести місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70 календарних днів) після пологів.
Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 –після пологів).
Для проведення донарахування зазначеної допомоги у разі ускладнених пологів особами, зазначеними у пункті 3 цього Порядку, подається інформація про номер запису про сформований у Реєстрі медичний висновок.
У разі народження мертвої дитини допомога у зв'язку з вагітністю та пологами виплачується на загальних підставах, а у разі викидня - не виплачується;".
Особам, які усиновили або взяли під опіку дитину протягом двох місяців з дня її народження, допомога призначається за період з дня усиновлення чи встановлення опіки і до закінчення строку післяпологової відпустки.
Допомога обчислюється сумарно та надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Відповідно до п. 7 Порядку допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається в такому розмірі:
- жінкам із числа військовослужбовців надається декретна допомога в розмірі 100% грошового забезпечення;
- жінкам, які були звільнені з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи передбачені декретні в розмірі 100% середньомісячного доходу;
- жінкам, які зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні передбачена допомога в розмірі 100% мінімального розміру допомоги по безробіттю;
- аспіранткам, докторанткам, студенткам тощо будуть надані декретні в розмірі місячної стипендії;
- непрацюючим жінкам та жінкам, зареєстрованим як суб'єкти підприємницької діяльності - у розмірі 25 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, з розрахунку на місяць.
Розмір прожиткового мінімуму відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" для працездатної особи 2684 гривні.
Підставою для призначення допомоги є:
- заява матері, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
- листок непрацездатності – видається жіночою консультацією, в якій вагітна стоїть на обліку;
- довідка з основного місця служби, навчання про те, що жінка служить, навчається;
- довідка ліквідаційної комісії про те, що жінка звільнена з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації;
- довідка з центру зайнятості про те, що жінка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна;
- довідка з банку про відкриття рахунку для отримання соціальних виплат;
- довідка з органу соціального захисту населення про те, що допомога за місцем реєстрації не призначалася (якщо подається заява за місцем фактичного проживання);
- паспорт;
- картка платника податків;
- трудова книжка;
- рішення про усиновлення чи встановлення опіки для осіб, які усиновили чи взяли під опіку дитину.
Для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами фізична особа звертається до Центрів надання адміністративних послуг або структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.