Зміївська міськміжрайонна філія ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» надає рекомендації про запобігання подальшого занесення та розповсюдження на території Зміївського району випадків коронавірусної хвороби.

Правила для громадян.

1.Перед входом до торгової зали закладу необхідно одягнути захисну маску.

2.Обробити руки, ручку візка або кошика антисептиком.

3.Для скорочення часу перебування в закладі торгівлі наперед підготуйте список товарів, які необхідно придбати

4. В торговій залі та в черзі до каси дотримуйтеся відстані між відвідувачами не менше 2 метрів.

5.Якщо ви маєте симптоми респіраторного захворювання, залишайтеся вдома та зверніться телефоном за допомогою до  родичів, сусідів, знайомих, які  зможуть доставити вам необхідні товари.

6.При можливості замовте необхідні товари через інтернет, по телефону до служби доставки торгового закладу.

7.Уникайте тісного контакту з особами, які мають симптоми респіраторного захворювання.

8.Дотримуйтесь правил особистої гігієни. Часто і ретельно мийте руки з милом, обробляйте антисептичним засобом.

9.Ретельно готуйте їжу, особливо із сировини тваринного походження.

Правила для обслуговуючого персоналу:

 • працівники магазинів повинні контролювати та забезпечити відстань щонайменше метр між відвідувачами в черзі до кас і терміналів самообслуговування;
 • крім цього, вони зобов'язані забезпечити можливість використання спирто вмісних антисептиків відвідувачами, а якщо є столи самообслуговування і під час видачі меню на винос – забезпечити одноразові серветки;
 • продаж неупакованих продуктів харчування заборонено, вони повинні бути розфасовані або перебувати в упаковці виробника;
 • ті працівники, які найбільше контактують із відвідувачами, повинні бути забезпечені масками в розрахунку одна штука на три години роботи й антисептиками – один флакон 100 мл на зміну;
 • між продавцями і покупцями також повинна дотримуватися дистанція не менш ніж метр;
 • крім цього, усі працівники щодня повинні проходити температурний контроль, а його результати необхідно вносити в іменні листки кожного співробітника.
 • забезпечити санітарно-освітню роботу населення ( супермаркет АТБ, «Посад», «Полюшко») за допомогою аудіо інформації з профілактики інфікування та поширення коронавірусу.

Керівникам підприємств необхідно:

 1. Проводити роз’яснювальну роботу з персоналом щодо індивідуальних засобів профілактики та реагування на виявлення симптомів захворювання на гострі респіраторнівірусні інфекції серед працівників.
 2. Не допускати працівників, які мають ознаки респіраторних захворювань до роботи та обслуговування населення.
 3. Роздрукувати або оновити інформаційні постери з профілактики інфікування і поширення коронавірусу із заходами зниження ризику інфікування (техніка миття рук, обробка рук спиртовмісними антисептиками).
 4. Забезпечити наявність рідких миючих засобів, одноразових паперових рушників, спиртовмістних антисептичних засобів в місцях відпочинку персоналу, сфер обслуговування, закладах освіти та культури.
 5. Забезпечити наявність засобів індивідуального захисту (медична маска) для кожного працівника, який виходить на маршрут або працює в зонах контакту з розрахунку 1 маска на 3 години роботи. Для утилізації одноразових масок повинні бути передбачен і спеціальні урни.
 6. Заклади торгівлі, культури, освіти та підприємства всіх форм власності повинні бути забезпечені настінними диспенсерами з антисептиками для рук. В приміщеннях повинні проводитися регулярні провітрювання.
 7. Проводити протирання дезінфекуючим засобом столів, телефонів, клавіатур, підвіконь, дверних ручок.

Забезпечити позачергове генеральне прибирання всіх приміщень ЛПЗ, магазинів, аптек ,підприємств …..(зробити санітарний день або часи).Все проводити з використанням деззасобів. Забезпечити миття вікон.

Забезпечити при вході та виході дезінфекційний бар”єр (ганчірка змочена в дезрозчин або килимок).

Дезінфекційні засоби та антисептики повинні мати посвідчення про якість та регламент на використання. Ємності для приготування та використання дезрозчинів, маркуються. Ганчірки промаркувати (для вікон,поверхонь,полів.).

Провести розрахунки робочих розчинів:  кількість, % робочого розчину, час експозиції, кількість використаного на 1 м.кв. ( на 1 м. кв. - 100 гр. дез.розчину) .

Рекомендації щодо проведення дезінфекційних заходів, які необхідно виконувати на підприємствах:

Коронавіруси (сімействоCoronaviridae) - РНК-вірусирозміром 80-160 нм, що мають зовнішню ліпідну оболонку. За стійкістю до дезінфікуючих засобів відносяться до вірусів з низькою стійкісттю.

Механізми передачі інфекції - повітряно-крапельний, контактний, фекально-оральний. З метою профілактики та боротьби з інфекціями, викликаними коронавірусами, проводять профілактичну та осередкову (поточну і заключну) дезінфекцію. Для проведення дезінфекції застосовують дезінфікуючі засоби, зареєстровані в установленому порядку. В інструкціях по застосуванню цих засобів вказані режими для знезараження об'єктів при вірусних інфекція

Для дезінфекції можуть бути використані засоби з різних хімічних груп:
Галоїдовмісни препарати (в концентрації активного хлору в робочому розчині не менше 0,06% - «ДезТаб», «Дезанол Хлор», «Хлорантін Актів», «Дезактін», «Соліклор», «Брілліантовий міг», «Вернедор-Плюс»), киснеактивні (перекис водню озон - в концентрації не менше 3,0%), катіонні поверхнево-активні речовини (КПАВ) - ( Біодез-екстра, Велтолен, Вапусан, в концентрації в робочому розчині не менше 0,5%), третинні аміни («Бланідас 300», Бланідас Актив», «Споросепт» в концентрації в робочому розчині не менше 0,05%), полімерні похідні гуанідину (Полісепт, Демос, Біор, в концентрації в робочому розчині не менше 0,2%), спирти  (як шкірних антисептиків і дезінфікуючих засобів для обробки невеликих за площею поверхонь - ізопропіловий спирт в концентрації не менше 70% за масою, етиловий спирт в концентрації не менше 75% по масі , а також Дезофаст, Септональ, Септофан, АХД-2000, Стерилліум, Кутасепт та інші). Склад діючих речовин зазначено в Інструкціях по застосуванню.

При дезінфекції необхідно використовувати дезінфекційні засоби, які дозволені до застосування в Україні та мають чинне Свідоцтво про державну реєстрацію. Також необхідно дотримуватись методичних вказівок щодо застосування кожного окремого дезінфекційного засобу в залежності від його ефективної концентрації та експозиції (дотримання часу перебування на оброблюваній поверхні).

Заходи з дезінфекції під'їздів багатоквартирних будинків є правильними та своєчасними.

У під'їздах необхідно дезінфікувати сходові поручні, ручки вхідних дверей, поштові ящики. У під'їздах та ліфтах необхідно забезпечити вологе прибирання з використанням мийних та дезінфекційних засобів, провітрювання. Застосування дезінфекційних засобів з мийними властивостями дозволяє поєднати в одній операції миття та дезінфекцію.

Найбільшу увагу варто приділяти місцям, де відбувається найчастіший контакт рук з поверхнями, це кнопки ліфтових кабін, дверні ручки. Очищення та дезінфекцію доцільно проводити спиртовмісними дезінфекційними засобами з мінімальним терміном експозиції відповідно до методичних вказівок щодо застосування деззасобів.

При обробці дезінфекційним засобом необхідно захистити шкіру рук гумовими рукавичками, також використовують респіратор та захисні окуляри. При використанні марлевих 4-шарових масок, їх змінюють кожні 2 години, респіратори — щоденно.