Стосовно строку прийняття спадщини в умовах воєнного стану: практика Верховного Суду щодо 10-місячного строку прийняття

Всі хто зіштовхується з питаннями спадкування знає, що 6-місячний строк від смерті спадкодавця - це єдиний важливий строк, який потрібно завжди пам'ятати та дотримуватися.

У разі пропуску такого строку встановлення додаткового строку для прийняття спадку можливе, або за згодою інших спадкоємців, які прийняли спадщину, або в судовому порядку.

Разом з тим, з початку війни законодавцем було запроваджено зупинення перебігу вказаного 6-місячного строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття. 

АЛЕ ! З 29 червня 2022 року діють нові зміни щодо строків оформлення спадщини під час воєнного стану. Ці зміни були запроваджені на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року №719 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану».

 Так, п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Таким чином, в практичній площині до загального 6-місячного строку від смерті спадкодавця на прийняття спадщини додається ще 4 (чотири) місяці, і загалом буде 10 місяців.

ТОБТО ! в умовах воєнного стану в Україні діє правило 10 (десяти) місяців на прийняття спадщини чи відмови від неї.

Начебто все просто та зрозуміло, поки не дійшло до практики судів і до оцінки саме в рамках судової практики встановленого постановою Кабінету Міністрів України 10-місячного строку на прийняття спадщини в умовах воєнного стану.

31 січня 2023 року в Єдиному державному реєстрі судових рішень була оприлюднена постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №676/47/21 (провадження №61-8014св22), якою надано цікаву й неочікувану оцінку пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - постанова КМУ №164).

Так, Верховний Суд, надаючи оцінку п. 3 постанови КМУ №164, вважає, що вона суперечить статтям 1270, 1272 Цивільного кодексу України, а тому не підлягає застосуванню.

Таким чином, найвищий суд у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики, відкидає можливість застосування 10-місячного строку на прийняття спадщини в умовах воєнного стану, передбаченого п. 3 постанова Кабінету Міністрів України №164, і наполягає на застосуванні 6-місячного строку, встановленого Цивільним кодексом України.

Виникає питання, як бути, і яким строком керуватися на практиці? Відповідь наша наступна: за можливості дотримуватися все ж 6-місячного строку на прийняття спадщини. Якщо ж все ж з якихось причин цього не відбулося, бути готовим до захисту свої прав та законних інтересів в суді та сподіватися на скоре внесення відповідних законодавчих змін.

Інформація про розміщення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат, очікуваної вартості предмета закупівлі від 01 липня 2025 року

Предмет закупівлі

Інформація

про розміщення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат, очікуваної вартості предмета закупівлі

 (відповідно до пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016р. №710 «Про ефективне використання державних коштів»  (зі змінами))

Детальніше...

Долучайтеся до 1-го Окремого штурмового полку

Перелік відомостей, що становлять службову інформацію в Слобожанській міській раді та її виконавчих органах

Facebook post   12

Детальніше...

Інформація про розміщення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат, очікуваної вартості предмета закупівлі від 27 червня 2025 року

Предмет закупівлі

обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат, очікуваної вартості предмета закупівлі

(відповідно до пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016р. №710 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами))

 

Детальніше...

Інформаційно-комунікаційна система "Державний аграний сектор"

Додаток ДАР images 0

 

Детальніше...

ПРОТОКОЛ спільного засідання постійних депутатських комісій від 19 червня 2025 року

протоколи комісій

Детальніше...

LXXI сесія Слобожанської селищної ради VIII скликання

Sesija

від "19" червня 2025 року

Детальніше...

ПРО НАРКОЗАЛЕЖНІСТЬ І ЛІКУВАННЯ ВІД НЕЇ ДО ДНЯ БОРОТЬБИ З НАРКОТИКАМИ

pic 3326 червня — Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками й їхнім незаконним обігом.

Люди зі шкодою для власного здоровʼя зловживають наркотиками з різних причин — не лише, щоб отримати позитивні відчуття й ейфорію, а й через бажання почуватися комфортніше, усунути біль або проблеми соматичного стану, зменшити вплив депресії або тривожності. Та вживання наркотичних речовин, без призначення лікаря, лише погіршує ситуацію і життя людини загалом.

Детальніше...

Протокол № 71 засідання LХXI сесії Слобожанської селищної ради VIII скликання Чугуївського району Харківської області

протоколи сесій

Детальніше...

Інформація про розміщення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат, очікуваної вартості предмета закупівлі від 23 червня 2025 року

Предмет закупівлі

обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат, очікуваної вартості предмета закупівлі

(відповідно до пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016р. №710 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами))

Детальніше...