TitleЗа повідомленням фахівців, якщо будуть теплі дощі, то незабаром в наших лісах з’являться різноманітні гриби, за якими і розпочнуть своє полювання грибники-любителі. В 2021 році з початку сезону грибів в Україні та області уже зареєстровані випадки отруєнь грибами.

Управління Чугуївського району Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області вимушене нагадати, що поруч із їстівними ростуть і отруйні гриби, які часом вводять у оману навіть найдосвідчених грибників. Враховуючи тенденцію порушення екологічної ситуації, накопичування в грибах токсичних речовин, можливість зміни зовнішнього виду грибів та набуття отруйних властивостей, сумну статистику отруєнь, медики рекомендують взагалі не вживати дикорослі гриби в їжу.

Щоб не сталося отруєння, нагадуємо усім, не зважаючи на те, професійний ви грибник, чи початківець, декілька корисних порад:

  1. Збирайте в лісі тільки ті гриби, про які ви точно знаєте, що вони їстівні.
  2. Гриби, що ви не знаєте, які викликають сумніви, не слід вживати в їжу і пробувати на смак, тим більше в сирому вигляді.
  3. Ніколи на збирайте і не їжте такі гриби, які у підстави ніжки мають клубневидне стовщення, оточене оболонкою (як, наприклад, у блідої поганки і червоного мухомора).
  4. Коли ви збираєте гриби, особливо сироїжки, намагайтеся брати їх з цілою ніжкою, щоб не знехтувати порадою, зазначеною у попередньому пункті.
  5. Якщо ви збираєте в лісі печериці, звертайте особливу увагу на колір пластинок. Ніколи не збирайте і не їжте «печериці», що мають пластинки білого кольору. У справжніх їстівних печериць пластинки швидко рожевіють, а потім сутеніють. У смертельно отруйної блідої поганки, схожої за зовнішніми ознаками на печериці, пластинки завжди білого кольору.
  6. Ніколи не збирайте і не їжте гриби перестиглі, червиві і зіпсовані.
  7. Не збирайте гриби, навіть свідомо їстівні, у міських парках, скверах, на подвір’ях, а також уздовж автомобільних доріг і залізниць. Вони накопичують отруйні речовини і стають непридатними для їжі.
  8. Принесені додому гриби повинні бути в той же день розібрані за окремими видами і знову ретельно переглянуті. Усі сумнівні, а також перерослі, в’ялі гриби потрібно, не шкодуючи викинути.
  9. Дикорослі гриби вкрай небажане вживати дітям та особам похилого віку. Отруєння грибами мають різноманітні клінічні прояви, але у всіх випадках – це загроза для здоров’я, особливо – дитячого здоров’я. Медичних працівників найбільше насторожує те, що постійно серед тих, хто отруївся грибами, є діти, котрих урятувати вдається дуже рідко.

При перших ознаках отруєння необхідно терміново звертатися за медичною допомогою.

І на останнє, медики таки не радять вживати в їжу дикорослі гриби, шкода від них більша ніж насолода. Так звані «культурні» гриби, які вирощують в цехах та теплицях, гарна і безпечна для здоров’я альтернатива дикорослим грибам.

Бережіть здоров’я своє та близьких.

 

Управління Чугуївcького району

Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області