01

З метою підтримки внутрішньо переміщених осіб та сприяння інтеграції їх у приймаючі громади, Харківською обласною військовою адміністрацією, спільно з представниками громадських об’єднань, розроблено та затверджено рішенням Харківської обласної ради від 05 жовтня 2023 року №673-VIII комплексну Програму підтримки внутрішньо переміщених осіб в Харківській області на 2023 – 2027 роки, орієнтовний обсяг коштів на її виконання складає понад 380 мільйонів гривень. Одним із заходів Програми є запровадження роботи телефонної гарячої лінії для консультування ВПО щодо шляхів задоволення/вирішення їх потреб, а також отримання послуг оздоровлення, реабілітації, зайнятості тощо (при ОВА – 1552, при Департаменті соціального захисту населення Харківської ОВА - 0662834143).

На виконання п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.08.2023 №812 «Про затвердження Примірного положення про Раду з питань внутрішньо переміщених осіб» рішенням виконавчого комітету Слобожанської селищної ради від 21.02.2024 №91 утворено Раду з питань внутрішньо переміщених осіб при виконавчому комітеті Слобожанської селищної ради та затверджено її Положення (далі-Рада ВПО).

Рада ВПО є консультативно-дорадчим органом при виконавчому комітеті Слобожанської селищної ради, який утворюється для участі в реалізації питань у сфері забезпечення і захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб, сприяння діяльності у розвитку ефективних механізмів їх адаптації та інтеграції на території Слобожанської селищної територіальної громади.

Рішенням виконавчого комітету Слобожанської селищної ради від 12 серпня 2024 року №787 затверджений склад Ради ВПО з 18 осіб, до якого включено 11 внутрішньо переміщених осіб, 4 керівників структурних підрозділів селищної ради, 2 представника комунальних установ, 1 представник громадської організації.

Перше засідання Ради ВПО відбулося 30 жовтня 2024 року, яке відкрила Олена ТИМЧЕНКО, заступник Слобожанського селищного голови, та виступила з вітальним словом.

На порядку денному були розглянуті такі питання:

  1. Про обрання Голови, заступника Голови та секретаря Ради ВПО.
  2. Про затвердження основних напрямків роботи Ради ВПО.
  3. Про Порядок забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб.

Станом на 23.10.2024 на обліку в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб по Слобожанській раді перебуває 7182 особи.

Послуги з освіти отримують 313 внутрішньо переміщені особи, а саме:

  • онлайн – навчання в закладах дошкільної освіти – 62 дитини;
  • онлайн – навчання в закладах загально-середньої освіти – 214 дітей;
  • онлайн – навчання в закладах професійно - технічної освіти – 37 осіб.

В КУ «Центр надання соціальних послуг» селищної ради на обліку перебувають 577 осіб з числа внутрішньо переміщених осіб, з них 288 осіб похилого віку, з яких 11 осіб отримують соціальну послугу «догляд вдома». У ІІІ кварталі 2024 року проведено 51 оцінку потреб внутрішньо переміщених осіб/сімей, з них 33 особам/сім’ям надані соціальні послуги екстрено (кризово).

        На території Слобожанської селищної ради створено місце тимчасового компактного розміщення внутрішньо переміщених осіб на базі гуртожитку Зміївського професійного енергетичного ліцею на 50 ліжко-місць, де на сьогодні проживає 26 осіб, вільними залишаються 24 ліжко-місць.

Зміївське управління Чугуївської філії Харківської філії обласного центру зайнятості сприяє зайнятості та інтеграції ВПО до місцевого ринку праці. Протягом січня-вересня 2024 року проведено 4 інформаційних семінарів для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають на обліку в службі зайнятості (для 30 осіб), та 7 заходів «Презентація послуг з професійного навчання. Видано ваучери для навчання в закладах освіти для 4 внутрішньо переміщених осіб. До участі у суспільно корисних роботах в умовах воєнного стану «Армія відновлення» залучено 53 незайнятих працездатних внутрішньо переміщених осіб та на громадських роботах 23 особи.

В громаді для внутрішньо переміщених осіб проводяться заходи з культурної інтеграції та адаптації, а також вони залучаються до фізкультурно-оздоровчих спортивно-масових заходів з футболу, волейболу, настільного тенісу, бадмінтону, баскетболу.

В ході засідання Ради ВПО визначені основні напрямки її діяльності, зокрема:

  • соціальна адаптація та інтеграція внутрішньо переміщених осіб;
  • допомога у працевлаштуванні внутрішньо переміщених осіб;
  • медичне обслуговування внутрішньо переміщених осіб;
  • забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб.