Новий розділ «Довідника безбар’єрності», створений за ініціативою першої леді України Олени Зеленської, розповідає, як комунікувати з військовими в побуті, сім'ї та на роботі.
«Часто цивільні люди хочуть подякувати ветеранам чи ветеранкам, але бояться бути нав’язливими. Висловлювати вдячність і підтримку потрібно, єдине питання – яким чином це зробити, щоб це було доречно і не театрально», – йдеться в розділі «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія».
Насправді не всі військові, ветерани й ветеранки готові вислуховувати подяки. Наприклад, це може бути штабний працівник, який не воював. Його робота теж важлива, але якщо подякувати йому за участь у бойових діях, людині може стати ніяково.
Важливо подякувати так, щоб це не стало тригером. Але тригери в усіх різні, тому це складне завдання.
Із зовсім незнайомою людиною краще використовувати невербальні сигнали. Це може бути посмішка або вітальний кивок.
Якщо ви впевнені, що перед вами людина, яка брала участь у бойових діях, можна сказати: «Дякую за службу».
Інколи цивільні хочуть пригостити ветерана/ветерану, наприклад, кавою. Не всі розуміють, що так відбувається не через жалість, а від бажання висловити свою вдячність. І якщо ветеран/ветеранка відмовляються, то не тому що він/вона — черства і невдячна людина. Це може бути особливість характеру, через яку важко приймати подяку.
Існують практики передавання ветеранам і ветеранкам записок. Таким чином найчастіше дякують жінки та діти. Їм ніяково говорити особисто, тому вони переказують вдячність текстом. І це теж дуже добре сприймається.
Джерело: Офіційний веб-сайт Харківської обласної військової адміністрації - https://kharkivoda.gov.ua/news/124205