02

Вода є фактором передачі багатьох інфекцій бактеріального та вірусного походження. Вживання недоброякісної питної води суттєво погіршує здоров’я людини, зумовлюючи виникнення таких інфекційних захворювань, як холера, дизентерія, туляремія, лептоспіроз, поліомієліт тощо.

Головним критерієм безпеки питної води в епідемічному відношенні є повна відсутність у ній шкідливих  мікроорганізмів – збудників захворювань. Одним із показників бактеріального забруднення є кишкова паличка, яка  в порівнянні з іншими мікробами найбільш стійка в зовнішньому середовищі.

Однак, небезпеку для здоров’я становлять ще й різноманітні хімічні сполуки, що можуть бути в питній воді, якщо їх вміст перевищує гранично допустимі норми.

Внаслідок чергової терористичної атаки росії через влучання БпЛА 09.02.2024 в Немишлянському районі Харкова в об’єкт критичної інфраструктури, де зберігались ємності з паливо-мастильними матеріалами, відбулось потрапляння нафтопродуктів у річку Немишля та далі за течією в річки Лопань, Уди, Харків.

Наявність запаху нафтопродуктів та плівки на поверхні води вже без лабораторних досліджень свідчить про перевищення їх допустимої концентрації, що робить її непридатною для споживання. Вживання такої води викликає порушення центральної нервової, кровотворної та імунної систем, гормональні порушення та інші.

Для запобігання захворюванням та отруєнням, пов’язаним з вживанням недоброякісної питної води, необхідно:

- не використовувати воду зі свердловин, каптажів джерел, колодязів, розташованих  на присадибних ділянках у зоні водозбірного басейну річок без підтвердження її якості та безпечності;

- для питних потреб використовувати тільки воду гарантованої якості;

- усім власникам проводити систематичний контроль за безпекою та якістю питної води централізованих та децентралізованих джерел водопостачання;

Щоб забезпечити себе доброякісною питною водою з колодязя, необхідно використовувати воду з джерела, яке знаходиться вище за рельєфом від забруднювачів ґрунту побутовими відходами та відходами тварин.

Не можна забувати і про благоустрій самого колодязя: вимощення, дашки, чисті відра. Не менше 1 разу на рік необхідно чистити джерело з подальшою дезінфекцією та проведенням лабораторного контролю якості питної води.

Пам’ятайте, що вода завжди повинна бути прозорою, мати хімічний склад, який відповідає гігієнічним вимогам, а також бути безпечною в плані мікробного забруднення, тобто не бути шляхом передачі гострих кишкових інфекцій.

Чугуївське районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Харківській області