Весну ми всі чекаємо з нетерпінням. Ця пора року є справжнім святом для рослин, адже починається їх відродження. З теплими сонячними промінчиками починають з’являтися первоцвіти. Їх називають ніжною усмішкою весни. Ці квіти першими зацвітають, даруючи людям свою тендітну красу.
Первоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує близько 500 видів. Розпускання квітів відбувається ще до появи листків на деревах. Весняні рослини радують око своїм різнокольоровим забарвленням. Їх неможливо не помітити на тлі темного лісового покриву чи залишках снігу на пагорбах. Підсніжники, проліски, шафран, черемша, конвалія – це неповний перелік первоцвітів, які з’являються одними із перших і пестять людей своєю свіжістю та ароматом весняного повітря.
Останнім часом кількість первоцвітів в Україні значно скоротилася. Рослини, які віщують нам прихід весни, опинилися на межі зникнення. І це все наслідки недбалого ставлення людини до природи. Зривання первоцвітів приносить шкоду не тільки самим квітам, а й середовищу, в якому вони знаходяться. Адже, ці рослини є єдиним джерелом живлення для багатьох видів комах. Знищення первоцвітів призведе до вимирання джмелів, метеликів, бджіл та інших комах, які захищають ліс від шкідників. Дерева почнуть хворіти й всихати.
Хоч у деяких місцях нашого краю первоцвіти є досить поширеними, та загалом вони є рідкісними. Сумно, що ці квіти використовують як засіб заробітку, хоча зривати та продавати ці рослини заборонено. Більша частина первоцвітів занесені до Червоної книги України. Вони підлягають суворій охороні. Відповідно до ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення знищення видів рослин, які занесені до Червоної книги України, тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.
Будучи у лісі оминайте територію, де зростають підсніжники чи білоцвіт, якщо ж це неможливо, то йдіть якомога акуратніше, щоб не пошкодити рослини. Ці прості речі допоможуть зберегти тисячі квітів і збільшити їхню популяцію. Кожен свідомий громадянин повинен проявляти природоохоронні навички та почуття відповідального ставлення до природи. Усвідомити, що перші весняні квіти відіграють важливу роль в житті природного угрупування і потребують нашого захисту.
То ж прохання до всіх – не зривати первоцвіти, а милуватися ними на місцях , там де вони ростуть. Збережемо неповторну красу української природи для майбутніх поколінь!