Інфекційними  називаються захворювання, які спричиненні проникненням в організм патогенних мікроорганізмів.

Одним з найнебезпечніших інфекційних захворювань вважається сальмонельоз, збудниками якого є мікроби, що відносяться до роду Salmonella.

Шлях зараження сальмонельозом – через їжу. Найчастіше інфікування відбувається через вживання в їжу заражених мікробами продуктів. Сальмонели можуть потрапити в продукти не тільки безпосередньо від тварин але і під час транспортування, фасування, продажу та процесу приготування.

Мікроби надзвичайно стійкі в зовнішньому середовищі, вони довго зберігаються і продовжують активно розмножуватися в м'ясних або молочних продуктах. Нерідко сальмонелу можна виявити в м'ясних салатах, м'ясному фарші, яйцях, ковбасах, заливних стравах, а також у фруктах, ягодах і овочах. Часом інфекція може передаватися через воду.

Використання забрудненої води для поливки городів може привести до зараження овочів та фруктів, а її вживання в їжу без санітарної обробки приводить до зараження людини.

Нерідко доводиться бачити, як дорослі на вулиці дають дітям чи самі їдять немиті овочі, фрукти, несуть разом в немитими овочами не загорнутий хліб.

В теплу пору слід бути особливо обережними, постійно дотримуватись чистоти рук, споживати лише добре вимиті фрукти та овочі, свіжі, охайно приготовлені страви, вживати чисту воду, особливу увагу приділяти термінам реалізації харчових продуктів, умови їх зберігання.

Симптоми. Зазвичай від моменту зараження до появи перших ознак інфекції проходить від 12 до 24 годин, але іноді цей період може становити від 6 годин до трьох діб. Часом у людини не з'являється симптомів хвороби, незважаючи на те, що в її сечі і випорожненнях можна виявити сальмонел. У цьому випадку лікарі ставлять діагноз «бактеріоносійство» і призначають лікування.

Зазвичай сальмонельоз протікає в так званій локалізованій формі, тобто у вигляді гастриту або ентериту. У цьому випадку виникають наступні ознаки:

- досить різкий підйом температури;

- біль в животі, при чому больові відчуття локалізуються у його верхній частині;  

- нудота;

- сильний озноб;

- блювота;

- через кілька годин у хворого починається пронос;

- іноді у хворих спостерігаються помилкові позиви на випорожнення кишечника.

Через прискорений пронос і ​​щедру блювоту у пацієнта може розвинутися зневоднення, для якого характерні такі ознаки:

- відчуття спраги;

- порушення свідомості (апатія і пасивність);

- брадикардія;

- здуття живота;

- зниження артеріального тиску;

- висипання на шкірі;

- профузний піт.

На сьогоднішній день в Зміївському відділенні Чугуївської філії зареєстровано серед неорганізованого дитячого населення 5 випадків сальмонельозу (від 1 до 4 років - 3  випадки, від 5 до 9 років- 2 випадки). Зареєстровано 1 сімейне вогнище, при проведенні епідеміологічного розслідування встановлено джерело інфекції - мати дитини носій збудника сальмонели.

Значно легше запобігти захворюванню ніж його лікувати!

Додержання простих гігієнічних правил, особливо влітку, активна допомога лікарям у виявленні хворих, своєчасне проведення протиепідемічних заходів допоможе  знизити рівень захворюваності.

Бережіть себе та здоров’я Ваших дітей!

З повагою, Зміївське відділення Чугуївської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ»