Зміст статті

Title

Матеріали до історії села Скрипаї

УДК 37.037 ББК 74.200.585.4

МАТЕРІАЛИ ДО ІСТОРІЇ СЕЛА СКРИПАЇ

За 5 км від Мохнача знаходиться село Скрипаї. Село було засноване 1647 року на правому березі річки Крейдунка як козацька слобода козаком-десятником Скрипаєм. Слобідка мала вигідне географічне розташування. Адже з південного заходу (татарської сторони) її захищала Крейдунка та високий пагорб, а з північного заходу річка Гниличка та непрохідний ліс.

Рис1Рис. 1. Учителі Скрипаївської семирічної школи (1948–1953 рр.). © Григорій Шабатура

Рис2Рис. 2. Учителі Скрипаївської семирічної школи (1953–1958 рр.). © Григорій Шабатура

Рис3Рис. 3. 3-Б клас Скрипаївської семирічної школи. Фото 1953 року. © Григорій Шабатура

Історія виникнення села нерозривно пов’язана із заселенням Слобідської України. У середині XVII століття для охорони кордонів від набігів татар створювалася військово-сторожова служба, сторожові мости. Козаки були передовим оплотом у боротьбі з татарами. За службу вони плати не отримували, але їм надавали земельні наділи, пасовища, сіножаті, дозволяли займатися промислами, будувати млини, торгувати, рибалити, полювати, ставити пасіки. Козаки з с. Скрипаї та с. Мохнач брали участь у антицарському повстанні 1670 року під проводом отамана Олексія Хромого з Черкащини – сподвижника Степана Разіна. У 1707–1708 рр. вони підтримали повстання під проводом Кіндрата Булавіна.

Рис4Рис. 4. Пам'ятник воїнам, загиблим під час Великої Вітчизняної війни

А 1819 року мешканці с. Скрипаї приєдналися до Чугуївського повстання військових поселенців. 1917 року тут було встановлено радянську владу. Під час колективізації створювалися колгоспи. Не оминуло Скрипаї і лихоліття Великої Вітчизняної війни. Селяни пам’ятають своїх земляків, які стали на захист Батьківщини. Серед них гвардії капітан Микола Федорович Пасько, командир авіаескадрильї 3-го Білоруського фронту. За час війни він здійснив 265 бойових вильотів, брав участь у 32-х повітряних боях і збив 15 літаків та 1 аеростат. За мужність та відвагу 18 серпня 1945 року йому присвоєне звання Героя Радянського Союзу.

Рис5Рис. 5. Церква Вознесіння Господнього

Розбіглись стежки і дороги,

Розбіглись у різні краї.

Лишились батьківські пороги

У ріднім селі Скрипаї.

Тут пахне медовеє літо,

Співають в садах солов’ї

Село найдорожче у світі,

Рідні мої Скрипаї.


Посилання на цю статтю: Матеріали до історії села Скрипаї // История Змиевского края. Змиев. 07.06.2021. URL: https://colovrat.at.ua/publ/1-1-0-426

Джерело: Краєзнавчі шляхи Слобожанщини: Збірник інформаційно-методичних матеріалів. Х. 2019. Вип. ХІІ. С. 46–47.



На хуторі та в селі: тільки ексклюзивне відео.· 

Скрипаї - село на Зміївщині, якому майже 400 років. Сьогочасне життя та екскурс в історію

Проминаючи обабіч танковий полігон одразу за сосновим лісом ми в'їжджаємо у давнє село Скрипаї. Вулицями села стоять як старіші селянські хати з піддашками так і фінські хатинки та сучасні будинки місцевих мешканців. Колись тут була велика ферма, будинки культури, дитячий садочок. Школа успішно працює і зараз.

Нам пощастило відзняти кілька томів історії села Скрипаї, з архівними світлинами та коментарями. Цей літопис села існує лише в одному екземплярі.

У великій кав'ярні, де можна гарно відпочити, стіни прикрашають місцеві вишивки. Вражає раритетний скрипаївський рушник, якому понад сто років, проте він в чудовому стані.

Ми завітали до сільського старости та погортали старі погосподаські книги - джерело точної інформації про всіх, хто проживав у селі ще з першої половини минулого століття.

Екскурсію провадять Грошова Надія Михайлівна та Маковецька Яна Павлівна.

Документальний відеозапис здійснено в межах проєкту "Зникаючі та зниклі українські села та хутори: говорять свідки" Фонду національно-культурних ініціатив імені Гната Хоткевича за підтримки Українського культурного фонду.


Інші записи проєкту дивіться: http://khotkevych.info

а також: http://malva.tv

Відеозаписи проєкту на Ютубі: https://youtube.com/tvmalva

На Фейсбуці: https://facebook.com/malva.tv

#Скрипаї #село #Мохнач #села #школа #Маковецька #Грошова #хутір #хутори #Зміївщина #Зміївський_район #Чугуївський_район #Харківська_область #Харківщина #зникаючі_та_зниклі_українські_села_та_хутори #ФондХоткевича #УКФ #ЗаПідтримкиУКФ