Останнім часом поширюється хибна тенденція щодо розуміння поняття «реєстрація місця проживання дитини». А саме, батьки чи законні представники дитини сприймають реєстрацію дитини автоматичною функцією. Народилась дитина і нібито якийсь орган реєстрації її автоматично зареєстрував. Це помилка, такого ніколи не було, немає і зараз. Реєстрація місця проживання/перебування дитини визначається тільки батьками або іншими законними представниками дитини, що регулюється Цивільним та Сімейний кодексами України та іншими нормативними актами.

 

За час застосування нових норм Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» всі ми зіштовхнулися з великою кількістю питань щодо реєстрації та зняття дітей із задекларованого або зареєстрованого місця проживання. Тому управління цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації розглянуло основні тези цього Закону.

Відповідно до Закону України ««Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні»» вводяться дві процедури щодо повідомлення держави про місця проживання особи:

- декларування місця проживання особи - повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади.

- реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

Основною відмінністю між декларуванням місця проживання особи та реєстрацією місця проживання особи є спосіб подання документів:

- декларування –це можливість подати документи онлайн;

- реєстрація місця проживання – це подання заяви в паперовій формі до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг.

Декларування місця проживання в електронній формі здійснюється лише у житлі, відомості про яке внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).

УВАГА! Батьки або інші законні представники зобов’язані задекларувати або зареєструвати місце проживання (перебування) новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.

Для реєстрації місця проживання новонародженої дитини обов’язкова присутність обох батьків, у разі декларування місця проживання онлайн на порталі Дія – електронна згода обох батьків. У разі коли місце проживання батьків або інших законних представників особи віком до 18 років зареєстровано за однією адресою, згода іншого з батьків або законних представників не надається.

Дитина не може бути зареєстрована в квартирі чи будинку, де не зареєстрований ні один з його батьків (усиновлювачі) або у відповідних випадках, де не проживає опікун або не знаходиться навчальний заклад чи заклад охорони здоров’я, в якому вона проживає. Також вона не може бути зареєстрована, як власне і всі інші, в нежилому приміщенні.

Новонароджену дитину можна зареєструвати винятково за місцем реєстрації одного з батьків. У разі, якщо батьків немає – в житлі одного з опікунів. Проте, за наявності будь-кого з батьків, дитина має бути зареєстрована лише з ними, тобто, навіть найближчі родичі не мають право зареєструвати новонароджену дитину в себе.

Для реєстрації місця проживання новонародженої дитини за місцем проживання батьків або одного із них можна звернутися в Центр надання адміністративних послуг із наступними документами:

- заява (яка формується і заповнюється в самому Центрі);

- паспорти батьків;

- ідентифікаційні коди батьків/законних представників (за наявністю);

- свідоцтво про народження дитини (для дітей віком до 14 років);

- квитанція про оплату адміністративного збору (на момент виходу публікації – 40 грн. 26 коп.).

Якщо дитина досягла 14-літнього віку, вона може самостійно подати заяву на реєстрацію місця проживання у житлі іншої особи при наявності згоди обох батьків чи законних представників та власника/співвласників житла. Всі особи повинні особисто поставити свої підписи при наданні згоди.

Документи які слід надати в такому випадку:

- заява (яка формується і заповнюється в самому Центрі);

- паспорт дитини від 14 років;

- паспорти батьків;

- ідентифікаційні коди батьків/законних представників (за наявністю);

- квитанція про оплату адмінпослуги (на момент виходу публікації – 40 грн 26 коп);

- свідоцтво про право власності на житло де буде зареєстрована дитина;

- паспорти власника/співласників житла;

- ідентифікаційні коди власника/співласників житла.

Здійснити реєстрацію місця проживання дитини можливо у відділі ЦНАП Слобожанської селищної ради за адресою смт. Слобожанське, вул. Лермонтова, 21, тел. 5-24-25.

А також за адресами віддалених робочих місць відділу ЦНАП в старостинських округах:

  • с. Лиман, площа Покровська 5, тел. 71-2-25,
  • с .Нижній Бишкин, вул.40 років Перемоги, 22,
  • с. Геніївка, вул.Вишнева 32,
  • с. Шелудьківка, вул.Дружби 88, тел. 76-5-23,
  • с. Скрипаї, вул.Широка, 55а, тел. 73-1-22.