Шановні мешканці Слобожанської громади!
У зв’язку з посиленням заходів безпеки та відповідно до доручень Харківської обласної та Чугуївської районної військових адміністрацій, інформуємо про необхідність дотримання законодавства під час перетину державного кордону України.
Незаконний перетин – це порушення правил перетинання державного кордону, і не важливо, з використанням підроблених документів або в інший спосіб.
Незаконний перетин державного кордону України карається законом. Згідно зі статтею 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за це передбачено штраф у розмірі від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до 15 діб з конфіскацією знарядь та засобів вчинення правопорушення. У разі перетину кордону з метою ухилення від мобілізації або призову, відповідальність може бути кримінальною, відповідно до:
- Статті 332 КК України:
- Незаконне переправлення осіб через державний кордон України, організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями або сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод -караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.
- Ті самі дії, вчинені способом, небезпечним для життя чи здоров'я особи, яку незаконно переправляли через державний кордон України, чи вчинені щодо кількох осіб, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
- Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою або вчинені з корисливих мотивів, - караються позбавленням волі на строк від семи до дев'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.
– Стаття 358 КК України: Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів
Кримінальна відповідальність за цією статтею може наставати, якщо особа для перетину кордону використовує підроблені документи. Для прикладу, підроблений паспорт, де зазначено, що чоловіку 17 років, коли фактично вже виповнилося 18 років, підробленні висновки ВЛК про визнання непридатним тощо. Винним може загрожувати штраф або обмеження волі.
– Стаття 369 КК України: Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі.
Кримінальна відповідальність за цією статтею настає, якщо особа намагається підкупити прикордонника. При чому, відповідальність настає за саму пропозицію дати хабаря за незаконний пропуск через кордон, незалежно від того чи прикордонник прийняв пропозицію і взяв хабаря та незалежно від того, чи в результаті вдалося перетнути кордон. Такі діяння караються штрафом або позбавленням волі на строк до 4 років.
– Стаття 336 КК України: Ухилення від мобілізації на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період.
Якщо разом з ухилянтами ловлять і організаторів незаконного перетину кордону, то вже останнім світить ч. 2 ст. 332 Кримінального кодексу України (карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років).
В усіх випадках незаконного перетину кордону чоловіками віком від 18 до 60 років незалежно від способу, їх дії можуть також кваліфікуватися за статтею 336 КК України, оскільки сьогодні найчастіше незаконний перетин здійснюють саме з метою ухилення від призову.
Особливу увагу звертаємо на те, що участь у схемах незаконного виїзду за кордон, використання підроблених документів або сприяння таким діям — є правопорушенням та тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.
Закликаємо жителів не піддаватися на шахрайські пропозиції, не брати участі в сумнівних схемах виїзду за межі країни та дотримуватись законних підстав перетину державного кордону.
Важливо знати:
- Законне перетинання державного кордону відбувається лише через пункти пропуску.
- Будь-які спроби перетнути кордон поза пунктами пропуску, або поза встановленими правилами, є незаконними.
- Державна прикордонна служба України має право здійснювати перевірку документів та осіб на кордоні.
- У разі виявлення порушень, прикордонники мають право затримати особу та скласти протокол про адміністративне правопорушення.
Пам'ятайте, що дотримання законодавства є важливим для забезпечення безпеки країни та захисту кордонів !