Служба порятунку

08.12.2020 року на засіданні постійних депутатських комісій Слобожанської селищної ради був розглянутий лист Головного Управління Державної Служби з Надзвичайних ситуацій (ГУ ДСНС) у Харківській області щодо необхідності створення місцевої пожежної охорони (МПО) в смт Слобожанське та подальшого її утримання за рахунок коштів селищного бюджету.

Протягом останніх 5 років Слобожанською селищною радою та особисто селищним головою Дмитром Діхтярем виносилися пропозиції на різні рівні влади та підприємств щодо сталого та надійного забезпечення мешканців громади пожежною охороною, а саме:

  1. Можливим частковим фінансуванням (ГУ ДСНС, ПАТ «Центренерго» та Слобожанська селищна рада) в утриманні існуючої 34 державної пожежно - рятувальної частини по охороні Зміївської ТЕС зі збереженням необхідної нормативної чисельності персоналу та техніки для обслуговування смт Слобожанське та прилеглих населених пунктів. У цьому варіанті на сьогоднішній день не зацікавлений ні ГУ ДСНС, ні ПАТ «Центренерго». ПАТ «Центренерго» відмовляється фінансувати 34 відомчу ДЕРЖАВНУ пожежно – рятувальну частину, що обслуговує Зміївську ТЕС.
  1. Забезпечення державою (ДСНС України) створення та функціонування в смт Слобожанське державної пожежно – рятувальної частини, відповідно до Критеріїв утворення ДЕРЖАВНИХ пожежно-рятувальних підрозділів (частин) Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту в адміністративно-територіальних одиницях, затверджених Постановою КМУ від 27.11.2013 року № 874. Такими критеріями є:
  • кількість жителів населеного пункту
  • радіус обслуговування одним державним пожежно-рятувальним підрозділом (частиною). По дорогах загального користування радіус обслуговування не повинен перевищувати 3 кілометри. Якщо в зоні виїзду підрозділу (частини) розміщуються промислові підприємства, радіус обслуговування залежно від категорії виробництва становить 2-4 км.
  • нормативи прибуття державних пожежно-рятувальних підрозділів (частин) до місця виклику (нормативний час прибуття не повинен перевищувати 20 хвилин)

Окрім цього, Постановою КМУ від 27.11.2013 року № 874 затверджений Перелік субєктів господарювання, де утворюються державні пожежено-рятувальні підрозділи (частини) Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, до якого, зокрема, віднесені теплові електростанції.

Схожі критерії містяться і в п. 15 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій, затвердженого Наказом Мінрегіону від 26.04.2019 року № 104.

Тобто, з урахуванням вищенаведеного, створення ДЕРЖАВНОЇ ПОЖЕЖНО-РЯТУВАЛЬНОЇ ЧАСТИНИ в смт Слобожанське ОБОВ’ЯЗОК держави в особі ДСНС України.

Підчас виступу на засідання постійних депутатських комісій 08 грудня 2020 року Заступник начальника Зміївського РВ ДСНС Євген Кінаш озвучив статистику пожеж на території Слобожанської селищної ради за 2019-2020 рік та повідомив про те, що фактично забезпечити пожежну безпеку Слобожанської територіальної громади пожежна частина ДСНС у м. Зміїв не може через значну відстань і перевищення нормативного часу реагування на виклики та пропонує створити МПО та фінансувати її утримання за рахунок коштів селищного бюджету.

Натомість, МПО НЕ В ЗМОЗІ у повній мірі забезпечить належний захист пожежної безпеки громадян та підприємств громади, оскільки ліквідація надзвичайних ситуацій ПОТРЕБУЄ КВАЛІФІКОВАНУ дію персоналу ДЕРЖАВНОЇ служби з надзвичайних ситуацій. МПО в змозі лише провести першочергові невідкладні заходи до прибуття персоналу ДСНС.

Безперечно, МПО – корисна та зручна додаткова послуга за умови спроможності громади її утримувати. Проте, в умовах децентралізації це значний тягар  на бюджет селищної ради (орієнтовно 5 млн.грн.), який вплине на можливість фінансування інших соціальних галузей, таких як освіта, медицина, культура. 

У продовженні вирішення питання, 09 грудня 2020 року на території Зміївської ТЕС відбулася нарада, яка стала результатом трирічного взаємного листування, вимог та пошуку компромісних рішень. У нараді взяли участь Слобожанський селищний голова Дмитро ДІХТЯР, Директор Зміївської ТЕС ПАТ «Центренерго» Михайло ФАТЬЯНОВ, Начальник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області Олександр ВОЛОБУЄВ та Начальник Зміївського РВ ГУ  ДСНС  України  у  Харківській області Андрій ТКАЧЕНКО.

Під час зустрічі Олександр ВОЛОБУЄВ поставив питання Михайлу Фатьянову що подальшого забезпечення пожежної безпеки Зміївської ТЕС у зв’язку з відмовою фінансування відомчої пожежної частини, а також наполягав на створенні місцевої пожежної охорони (МПО) в смт Слобожанське за кошти місцевого бюджету. Дмитром Діхтярем було, вкотре, запропонована допомога в утриманні державної пожежної частини у разі її створення в смт Слобожанське (або збереження функціонування 34 (відомчої) державної пожежно - рятувальної частини по охороні Зміївської ТЕС).

Першочерговою задачею селищної ради – є відстоювання прав та інтересів мешканців територіальної громади, тому Слобожанською селищною радою вкотре будуть направлені звернення до відповідних органів влади, ініційовані робочі зустрічі та переговори щодо сприяння у вирішенні питання створення на нашій території підрозділу ДЕРЖАВНОЇ пожежно-рятувальної частини для забезпечення охорони територіальної громади та об’єктів енергетики на нашій території.