313160 1

Захист Вітчизни, незалежності  та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком українців ( ст. 65 Конституції та ч. 1 ст. 1 Закону України « Про військовий обов’язок і військову службу»).

 Хто підлягає призову до армії в 2018 році?

Призовний вік в Україні у 2018 році встановлено 20-27 років. Таким чином юнаки цієї вікової категорії, визнані придатними до за станом здоров’я і які не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії. Зобов’язані пройти службу в рядах Збройних Сил України .

Який термін служби в Українській армії ?

 Згідно ст. 23 Закону України « Про військовий обов’язок і військову службу») термін служби в армії становить:

18 місяців – для призовників ,які не мають вищої освіти;

12 місяців – для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра.

Термін проведення призову на строкову службу восени 2018 року з 1 Жовтня по 30 Грудня ( указ Президента України від 15 Лютого 2018 року № 33/2018 « Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2018 році» ( зі змінами) та розпорядження  Зміївської Районної Державної Адміністрації Харківської Області № 297 від 10 вересня 2018 року.

На обліку по Комсомольській селищній раді знаходяться 166 призовників. Планове завдання Зміївського РВК з призову на строкову військову службу 15 чоловік.

Що робити , якщо принесли повістку?

Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військового комісаріату зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, зазначений у повістці. При цьому в Законі зазначено , що неотримання повістки з будь- яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, якщо повістка не надійшла і як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат.

Поважними причинами  неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника ,смерть близького родича( батьків ,дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі)або близького родича дружини. Будь -які інші причини є недостатньо вагомими і можуть бути  прирівняні до ухилення від армії.

Хто має право на відстрочку або звільнення від служби в армії?

Законодавством України передбачено досить великий перелік категорій громадян, які можуть отримати відстрочку від армії або взагалі не підлягають військовому призову . Так, відповідно до Закону України  « Про військовий обов’язок і військову службу» потрапити під відстрочку можуть:

  • Чоловіки ,які мають двох і більше дітей або вагітну дружину;
  • Студенти денної форми навчання в залежності від рівня акредитації закладу;
  • Призовники . які є єдиними годувальниками в сім’ї;
  • Педагоги, лікарі, священнослужителі, працівники поліції, резервісти і т. д.

Згідно ст. 18 Закону України « Про військовий обов’язок і військову службу». Повне звільнення від служби в армії можуть отримати громадяни України:

  • Визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;
  • Яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові ( спеціальні) звання офіцерського ( начальницького ) складу
  • Засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання
  • Призовники , чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних

Яка відповідальність за ухилення від призову в армію ?

В Україні  передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу – адміністративна і кримінальна. Як адміністративне покарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції , передбачені ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років.

Весною 2018 року за ухилення від призову на строкову військову службу було відкрито 4 кримінальні справи.